Renginyje tekstilininkams – verslo atsparumą prieš COVID-19 didinantys sprendimai Lietuvos aprangos ir tekstilės verslo integracijai į tarptautines eksperimentinės plėtros ir inovacijų vertės grandines skirtame renginyje

 

Š. m.  lapkričio 5 d. Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacijos organizuotas Lietuvos aprangos ir tekstilės verslo integracijai į tarptautines eksperimentinės plėtros ir inovacijų vertės grandines skirtas renginys sulaukė didelio tiek užsienio, tiek ir mūsų šalies verslininkų susidomėjimo – tarp 106 tekstilės ir aprangos kompanijų iš 18 pasaulio šalių renginyje dalyvavo net 58 dalyviai iš Lietuvos.

Renginys organizuotas Lietuvos inovacijų centro iniciatyva ir finansuotas Europos Sąjungos struktūrinių fondų projekto „Lietuvos verslo integracija į tarptautines eksperimentinės plėtros ir inovacijų vertės grandines (InterInoLT)“ lėšomis. Dėl COVID-19 pandemijos sukeltų apribojimų renginys vyko nuotoliniu būdu.

Renginys prasidėjo konferencija „Inovacijos tekstilės ir aprangos sektoriuje: iššūkiai galimybės ir integracija į tarptautines vertės grandines“, kurios metu 10 pranešėjų iš Lietuvos ir užsienio apžvelgė tendencijas aprangos ir tekstilės sektoriuje, ypač didelį dėmesį skiriant technologinių inovacijų plėtros tendencijoms šiame sektoriuje.
Kaip įžanginėje kalboje pažymėjo Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacijos prezidentas Kęstutis Daukšys, mūsų šalies aprangos ir tekstilės sektorius – globalios ekonomikos dalis, nuolat susiduriantis su įvairiausiais iššūkiais. Todėl ir COVID-19 akivaizdoje  ieškoma įvairiausių sprendimų siekiant ne tik susidoroti su iškylančiais iššūkiais verslo tęstinumui, bet ir pasiūlyti verslo atsparumui prieš  COVID-19 didinančius sprendimus .

Europos aprangos ir tekstilės konfederacijos EURATEX, kuri atstovauja aprangos ir tekstilės sektoriui ES instituciniame lygmenyje,  generalinis direktorius Dirk Vantyghem kalbėjo, kad vis dėlto  situacija Europos aprangos ir tekstilės sektoriuje yra labai sudėtinga. COVID-19 pandemija negailestingai smogė Europos aprangos ir tekstilės pramonės konkurencingumui. Europos aprangos ir tekstilės organizacija Euratex prognozuoja, kad šio sektoriaus apyvarta, kuri 2019 m. siekė 162 milijardus eurų,  dėl pandemijos poveikio 2020 m. sumažės net 50  milijardų eurų. ES aprangos ir tekstilės sektoriuje 2019 m. pabaigoje veikė  apie 160.000  įmonių, kuriose dirbo 1,5 milijono žmonių, sektoriaus metinė apyvarta sudarė 162 mlrd. EUR, tame tarpe buvo eksportuojama už 61 mlrd. eurų.  Pasak p. Dirk Vantyghem, Euratex vykdytos apklausos duomenimis, virš 60 proc. ES aprangos ir tekstilės įmonių planuoja, kad jų apyvarta sumažės daugiau nei per pusę. Be to, trečdalis įmonių numato apyvartos kritimą net 80 proc. ir daugiau. 70 proc. sektoriaus įmonių susiduria su finansiniais sunkumais, o 80 proc. mažina (bent jau laikinai) darbuotojų skaičių.  Šios tendencijos ypač skaudžios žinant, kad ES aprangos ir tekstilės sektorius jau buvo įgavęs augimo pagreitį, investavo į efektyvesnius gamybos metodus.  Pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susiduria visos ES aprangos ir tekstilės sektorius dėl COVID – 19 pandemijos poveikio, yra šie: pardavimo apimčių mažėjimas – tokį nuogąstavimą išsakė 96 proc. apklaustų sektoriaus įmonių; pablogėjusi įmonės finansinė situacija – 69 proc.; atidedami plėtros, investiciniai projektai – 66 proc.; su gamybos proceso valdymu susiję sunkumai – 65 proc.;  nutraukti kontraktai – 65 proc.; su tiekimo grandimi susiję sunkumai – 65 proc.; logistikos problemos – 58 proc.; bendravime su vietiniais partneriais iškilę sunkumai – 49 proc.; pabrangę žaliavos – 25 proc. Šalia kitų,  papildomai paminėtinos specifinės, tik  aprangos ir tekstilės sektoriui būdingos papildomos pandemijos sukeltas problemos
• sezoniškumas. Mados sektoriui būdingas sezoniškumas – dalis įmonių gamina produkciją vasaros sezonui, kuris negali būti atidėtas. Taigi, sezoniškumo įtaka pandemijos akivaizdoje mados ir tekstilės sektorių dar labiau veikia neigiamai nei kitus pramonės sektorius.
• Tekstilės ir aprangos sektorius veikia globalioje rinkoje, kur vyksta nuožmi konkurencija , neleidžianti didinti įkainių už produkciją ir todėl sąlygojanti pakankamai žemas pelno maržas sektoriuje.

Po konferencijos vykusioje verslo kontaktų mugėje dalyvavo 20 įmonių,  įvyko 16 verslo susitikimų, kuriuose Lietuvos įmonės pristatė inovatyvius sprendimus ir ieškojo potencialių verslo partnerių šiems jų inovatyviems produktams platinti užsienio šalyse.  Tarp siūlomų sprendimų paminėtinos šios inovacijos: UAB ,,Lygio” pristatytos šildančios pirštinės, UAB ,,Garlita” pristatytas masažinis, akupunktūros savybes turintis megztinis, kuris prisotintas vitaminu E. UAB ,,Textilis” pristatė antibakterinę tekstilinę medžiagą, kurios paskirtis – naikinti mikroorganizmus, bakterijas, pelėsius arba slopinti jų augimą. AB ,,Utenos trikotažas” verslo kontaktų mugėje pristatė net penkias naujas medžiagas (su kavos tirščių pluoštu; jūros dumbliais; mėtų pluoštu; sojos pluoštu ir mėtų pluoštu su elastanu), UAB ,,Barker Textile” pristatė ekologišką, megzto gaminio išvaizdos pledą su sidabro apsauga. UAB ,,Omniteksas”- dvisluoksnę trikotažinę medžiagą išmegztą iš organinės vilnos ir perdirbto ,,Seaqual” poliesterio, kuris pagamintas iš vandenyne surinktų plastikinių butelių. UAB ,,Neaustima” – kanapių pluošto medžiagas iš perdirbtų tekstilės atliekų,  UAB ,,A grupė” pristatė keturis inovatyvius audinius (su regeneruotos medvilne; regeneruota vilna; šiauštą, gofruotą ir plisė audinį). Kontaktų mugėje dalyvavę užsienio klientai domėjosi naujų medžiagų kainomis, gamybos ir tiekimo galimybėmis artimiausiu metu.
Renginį užbaigė tinklaveikos renginys, kurio metu buvo diskutuota apie COVID- 19 krizės pasekmes Lietuvos aprangos ir tekstilės sektoriui, apsikeista gerosios praktikos pavyzdžiais kaip sėkmingai vykdyti verslą COVID-19 pandemijos sukeltos krizės sąlygomis, vykdant eksperimentinę plėtrą ir , bendradarbiaujant su kitų šalių verslo partneriais, diegiant esamos situacijos aktualijoms svarbias inovacijas.  Tinklaveikos renginio moderatorius Linas Lasiauskas pristatė COVID-19 pandemijos neigiamo poveikio pasekmes Lietuvos aprangos ir tekstilės sektoriui – Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacijos skaičiavimais Lietuvos aprangos ir tekstilės sektoriuje dėl COVID-19 pandemijos sukeltos krizės gali bankrutuoti iki trečdalio įmonių, o darbo neteks ketvirtadalis šioje pramonės srityje dirbančių žmonių. LATIA mano, kad ši krizė ypač paveiks siuvimo sektorių, kuris ypač imlus rankų darbui: prognozuojama, kad aprangos ir tekstilės sektoriaus metinė apyvarta be svarių pagalbos priemonių gali sumažėti 35 proc. Lietuvoje aprangos ir tekstilės sektorius daug darbo vietų sukuria regionuose, apie 70 proc. dirbančiųjų – moterys, taip pat beveik 30 proc. iš jų – vyresnės nei 55 m. amžiaus.  Darbo vietų mažinimas palies būtent šią socialiai jautrią darbuotojų grupę, todėl prognozuotina, jog šie pokyčiai ypač neigiamai palies atokesnius šalies regionus, kur neretai siuvimo ar tekstilės įmonė –  pagrindinis darbdavys regione, o joje dirbanti moteris –  vienintelis dirbantis šeimoje asmuo.

Nepaisant visų iššūkių, šalies gamintojai ieško sprendimų, kaip kurti inovatyvius produktus, leisiančius efektyviai kovoti su virusu – čia gana sėkmingais pavyzdžiais galėjo pasigirti ir Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių atstovai, įdėmiai sekantys ir savo veikloje diegiantys naujausius COVID-19 virusui atsparius sprendimus: AB „Utenos trikotažas“ pristatė savo bendrą projektą su šveicarų tekstilės inovatore „HeiQ“, savo gamyboje pritaikant šios kompanijos sukurtą technologiją „HeiQ Viroblock“, kuri yra 99,99 proc. veiksminga prieš COVID-19 sukėlėją. UAB „Garlita“ kartu su Austrijos žaliavų gamybos įmone „Schoeller GmbH“ sukūrė technologiją „Fresh“, kuri suteikia vilnos ir vilnos mišinių verpalams antibakterinių bei antivirusinių ypatybių. Atlikti tyrimai rodo,  kad ant „Fresh“ technologija apdirbtų verpalų žūsta 99 proc. patekusio koronaviruso. UAB „Omiteksas“ kuria medžiagas su antivirusinėmis ypatybėmis, iš kurių bus galima siūti apsauginius drabužius, kaukes. Su megztais, kvėpuojančiais apsauginiais drabužiais medicinos personalas jausis geriau, nei dirbdamas su iš neaustinių medžiagų pasiūtais kombinezonais ar chalatais. Taip pat šios daugkartinio naudojimo priemonės leis smarkiai sumažinti pavojingų atliekų kiekį, supaprastins jų tvarkymą, eliminuos pavojų juos tvarkantiems.  Tinklaveikos renginio moderatorius Linas Lasiauskas trumpai pristatė ir kitų šalies aprangos ir tekstilės įmonių iniciatyvas kuriant ir gaminant apsisaugoti nuo COVID-19 pandemijos skirtas asmenines apsaugos ir medicinos priemones. Tokių pavyzdžių yra gerokai virš 50, detali informacija apie tai kokius sprendimus siūlo įmonės yra patalpinta Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacijos internetiniame puslapyje.

arrow