Darbo vietų mažėja: nukentės vyresnio amžiaus moterys regionuose

Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, apie 70 proc. dirbančiųjų Lietuvos aprangos ir tekstilės pramonėje – moterys, beveik 30 proc. iš jų – vyresnės nei 55 m. amžiaus. Įmonėms dėl pandemijos mažinant darbo vietų skaičių regionuose, nukentėti gali būtent šiai socialiai jautriai darbuotojų grupei priklausantys asmenys. LATIA ragina Vyriausybę sudaryti sąlygas išlaikyti darbo vietas jautriausiems visuomenės atstovams.

„Lietuvos aprangos ir tekstilės sektoriuje šių metų pradžioje dirbo virš 27 tūkstančių darbuotojų, tai yra maždaug penktadalis apdirbamosios gamybos užimtųjų, rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys. Dauguma darbuotojų – moterys, trečdalis jų yra vyresnio amžiaus. Darbo vietų mažinimas dėl pandemijos palies būtent šią socialiai jautrią darbuotojų grupę. Galima prognozuoti, jog šie pokyčiai gali neigiamai paveikti atokesnius šalies regionus. Tokiose vietovėse neretai siuvimo ar tekstilės įmonė – pagrindinis darbdavys regione, o joje dirbanti moteris yra vienintelis šeimoje dirbantis asmuo“, – teigia Lietuvos aprangos ir tekstilės pramonės asociacijos prezidentas Kęstutis Daukšys.

Natūralu, kad, darbuotojams netekus darbo, jų išlaikymo našta teks valstybei. Anot K. Daukšio, Vyriausybė turėtų padėti šio sektoriaus įmonėms toliau sėkmingai tęsti veiklą, ypatingai tokiu kritiniu laikotarpiu.

„Mūsų įmonėje dirba 92 darbuotojai, iš jų 14 – moterys virš 55 metų. Įdarbiname tuos, kurie gerai dirba, džiaugiamės turimais darbuotojais. Žiūrėsime, kas bus rudenį, ir atitinkamai reaguosime į situaciją. Užsakymų buvo sumažėję, bet mes tuo metu paleidome dalį žmonių atostogų, tad sunkumų patirti neteko. Kai kurie administracijos darbuotojai dirbo ir iš namų“, – pasakoja Šiauliuose įsikūrusios įmonės UAB „Neaustima“ direktorius Raimondas Lukauskas.

Firmoje „Aistina” šiuo metu dirba 49 darbuotojai, iš jų – 9 yra vyresnio amžiaus moterys. „Tai  – ilgalaikiai darbuotojai, kuriais didžiuojamės. Jos dirba mūsų įmonėje ilgus metus, puikiai išmano savo darbą. Mūsų įmonėje įprastai reta kadrų kaita. Darbuotojų neieškome, juos „atsiveda“ jau dirbantys. Dažnai tai būna šeimos nariai arba giminaičiai“, – teigia šios Panevėžyje įsikūrusios įmonės savininkas P. Morkvėnas.

Vilniaus UAB „Tuma“ direktorius Vladimiras Ivlijevas teigia, kad jų įmonėje dirba 240 darbuotojų,  iš jų – 53 darbuotojoms (22 proc.) yra daugiau negu 55 metai. „Nemažai darbuotojų serga lėtinėmis ligomis. Labai svarbu tokias moteris įdarbinti, be to, jos puikiai dirba. Daug dirbančių yra vienišos moterys. Jeigu jos liks be darbo, joms bus sunku išsiversti bei nemaža našta kris ir valstybei“.

V.Ivlijevas sako, kad įmonė vertina savo darbuotojus, daugelis dirba iki išėjimo į pensiją. Kaita UAB „Tuma“ – labai maža. Vidutiniškai darbuotojai čia dirba po 20 metų, mažiausiai – 10 metų. Po 10 metų darbo įmonėje jiems suteikiamas privatus sveikatos draudimas. Juo darbuotojai, ypač moterys, labai džiaugiasi ir tokią motyvacijos priemonę vertina.

Apie LATIA: Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacija LATIA – verslo asociacija, jungianti svarbiausias šalies aprangos ir tekstilės įmones, kuriose dirba virš 80 proc. sektoriaus dirbančiųjų. Šiuo metu asociacija vienija 120 narių.

arrow