Greenpeace studija apie kenksmingus chemikalus vaikiškuose drabužiuose ir avalynėje

Organizacija Greenpeace 2013 m. birželio mėn. atliko studiją apie sveikatai kenksmingų chemikalų naudojimą gaminant vaikiškus drabužius ir avalynę. Tirti taip vadinamos greitos mados (fast fashion) prekiniai ženklai – American Apparel, C&A, Disney, GAP, H&M, Primark, Uniqlo; sportinių drabužių prekiniai ženklai adidas, LiNing, Nike, and Puma; bei aukščiausios klasės prekinis ženklas Burberry. Tyrimo išvados – sveikatai kenksmingų chemikalų naudojimas vis dar plačiai taikomas gaminant vaikiškus drabužius ir net drabužius kūdikiams. Dauguma aukščiau minėtų prekinių ženklų savo produktus gamina trečiosiose (ne ES šalyse), todėl šio tyrimo duomenys – dar vienas argumentas vartotojams, kodėl reikėtų pirkti ES (tame tarpe ir Lietuvoje) pagamintą prekę.

Tyrimo metu 82 tekstilės ir drabužių produktai vaikams buvo įsigyti firminėse parduotuvėse arba iš oficialių įgaliotų atstovų 25-iose pasaulio šalyse. Tirti gaminiai buvo pagaminti mažiausiai 12-oje pasaulio šalių. Visi produktai buvo patikrinti, ar jų sudėtyje esama nonilfenolio etoksilato (NPE) – likučio, darančio hormoninį poveikį žmonėms. Taip pat tirta, ar drabužiuose esama ir kitų kenksmingų chemikalų – fatalatų, organotinų ir t. t.

Greenpeace atstovų teigimu, norint sumažinti pavojingais chemikalais apdorotų drabužių paklausą, vertėtų rinktis tik iš sertifikuotos medvilnės pagamintus drabužius, o ne ypač tarp jaunimo itin populiarią „greitąją madą“.

Paspaudę žemiau esančias nuorodas skaitykite Greenpeace studiją apie pavojingus chemikalus vaikų drabužiuose bei techninę ataskaitą.

arrow