#KalbaTekstilė | Astra Gintautaitė apie tvarios mados naratyvą

Mylėkime gamtą bei gyvūnus, rinkimės natūralaus kailio sintetinius pakaitalus – tokį naratyvą dažnai girdime. Tačiau ar kiekvienas pakaitalas yra tikrai tvarus pakaitalas? Šia tema kalbiname Astrą Gintautaitę, įmonės „Šilta mada“ vadovę, kuri turi kitokį bei, tiesa, mažiau populiarų požiūrį.

Pašnekovė išsyk pabrėžė fundamentaliai ydingą vartotojų elgseną, jog ieškant sintetinių pakaitalų kailiui, daroma ženkliai didesnė žala gamtai. „Džiugu, jog žmonės rūpinasi gamta ir siekia ją globoti bei saugoti. Taip pat rūpinamasi gyvūnų gerove. Bėda ta, jog natūralios medžiagos, tokios kaip kailis, yra keičiamos į sintetinius gaminius garsiai komunikuojant meilę gamtai ir gyvūnams, tačiau nutylima keletas svarbių aspektų: natūralus kailis yra pripažinta viena tvariausių žaliavų tekstilės pramonėje, mažiausiai teršianti aplinką tiek jo gamybos procese, tiek jam suyrant natūraliu būdu. Tuo tarpu dirbtinis kailis kaip ir kiti sintetiniai audiniai natūralioje aplinkoje nesuyra beveik iki šimto metų bei jų gamybos procesas yra ženkliai taršesnis už natūralaus kailio.

Įmonės vadovė patikino, jog vartotojai stovi kryžkelėje. „Didieji greitos mados banginiai šiuo metu ypatingai skatina pirkti vis naujus gaminius, pagamintus iš sintetinių pluoštų. Tačiau šios medžiagos, kaip bebūtų apmaudu, komunikuojamos kaip ypatingai madingos, yra vienos didžiausių mūsų planetos teršėjų ir toli gražu nėra draugiškos gamtai. Jos dažnu atveju visai neperdirbamos ir labai trumpalaikės. Čia yra didžioji vartotojų kryžkelė, kuomet iš vienos pusės garsiai komunikuojama būti tvariu, tausoti aplinką bei gamtą, o iš kitos pusės dar labiau skatinama pirkti ir rinktis sintetinius kailius bei sintetinius pluoštus – didžiausius aplinkos teršėjus tekstilėje“, – dalinosi „Šilta mada“ vadovė.

Sintetiniai natūralių medžiagų pakaitalai yra greitos mados dalis. Liūdna tiesa, jog impulsyviai perkame daug ir dažnai – ilgai nesvarstydami kur vėliau „nugula“ šie trumpo pasitenkinimo produktai. Vienas ilgaamžis drabužis, kurį galime modeliuoti, atnaujinti ir pamilti naujai – turėtų būti sąmoningo vartotojo pasirinkimas – tą patikino A. Gintautaitė.

„Kailis vienas iš pagrindinių tvarios mados atstovų. Jį galima perdirbti, jis yra natūraliai suyrantis. Dėvėti kailį ir papildomai neteršti Žemės galima dešimt, dvidešimt metų – galų gale perduoti ateities kartoms. Natūralus kailis yra 100% tvari žaliava, biologiškai suyranti ir lengvai grąžinama atgal į natūralų biologinį gamtos ciklą, nepaliekanti jokio neigiamo poveikio aplinkai ir yra draugiška gamtai. Dėl savo unikalios savybės, kuri leidžia kailinius iš dėvėtų pasiūti vėl naujus, natūralų kailį galima drąsiai išskirti kaip vieną ekologiškiausių ir tvariausių žaliavų tekstilės rinkoje, suvokiamą kaip lėtos mados pagrindinę žaliavą. Kailis natūraliomis sąlygomis gamtoje visiškai savaime suyranta per 3-4 metus. Tuo tarpu dirbtinis kailis tomis pačiomis sąlygomis nesuyra iki šimto metų“, – kalbėjo įmonės „Šilta mada“ vadovė.

Svarbus patarimas, kuriuo pasidalino pašnekovė – „Nepasiduokite masinei nuomonei. Daugelis žmonių nori pirkti natūralų kailį, bet bijo kitų žmonių žvilgsnių. Klaidingai pasiduodama masiniam kailio atmetimui. Visuomenė linkusi prieštarauti pati sau, tačiau džiugina tai, kad vis daugiau vartotojų suvokia natūralaus kailio pranašumus ir jį renkasi“.

 

 

 

 

 

arrow