Susitikime su Aplinkos viceministre aptarti tekstilės atliekų surinkimo ir perdirbimo klausimai
Balandžio 20 d. vykusiame susitikime Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacija (LATIA) ir Aplinkos ministerijos atstovai diskutavo apie Europos Komisijos Atliekų direktyvos įpareigojimą valstybėms narėms tekstilės atliekas nuo 2025 metų surinkti atskirai nuo kitų atliekų, perdirbimo galimybes ir naujas technologijas, padėsiančias mažinti aplinkos taršą.
Susitikime dalyvavo LATIA prezidentas Kęstutis Daukšys, LATIA generalinė direktorė Indra Grigonienė, UAB „Neaustima“ vadovas Raimondas Lukauskas, LR Aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė, LR Aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupės vadovė Vilma Slavinskienė.
Susitikimo metu LATIA siekė išsiaiškinti, kaip Europos Sąjungos atliekų direktyvos įpareigojimas dėl atskiro atliekų surinkimo paveiks Lietuvos tekstilės pramonę bei kokių veiksmų ketina imtis valstybė. Anot LATIA atstovų, ne mažiau svarbus ir tekstilės atliekų perdirbimas, gamintojų ir importuotojų atsakomybės taikymas, žalieji viešieji pirkimai. Be to, poveikis aplinkai pramonėje pasireiškia ne tik per į rinką išleidžiamus produktus ir iš jų susidarančias atliekas, bet ir gamybos procesų metu. Dėl šios priežasties asociacija akcentavo ir paramos naujoms technologijoms, kurios leistų taupyti energetinius resursus, mažinti aplinkos taršą bei atliekų susidarymą, klausimą.
Ministerijos atstovai pristatė Europos Komisijos siekį pereiti prie Žiedinės ekonomikos, požiūrį į antrinį gaminių panaudojimą, tvarumą, pakartotinį dėvėjimą, drabužių taisymą, cheminių medžiagų naudojimo reglamentavimą bei nurodė, kad bus diskutuojama, kokių veiksmų reikia direktyvos įgyvendinimui. Viceministrė pakvietė sektorių aktyviai dalyvauti formuojant reguliacinį mechanizmą.
LATIA ir Aplinkos ministerijos atstovai nutarė pratęsti diskusiją dėl tekstilės atliekų rūšiavimo, kuris gali tapti dideliu iššūkiu Lietuvos pramonei. LATIA buvo paprašyta pristatyti ministerijai savo poziciją dėl surinktų atliekų panaudojimo perdirbimui ir pateikti informaciją apie technologijas bei įrangą, reikalingą Lietuvos pramonės žiedinės transformacijos vykdymui.