Tekstilės ir aprangos sektorius valdo pandemijos padarinius: antrąjį 2021 m. ketvirtį prognozuojamas eksporto augimas

Lietuvos aprangos ir tekstilės sektoriui pernai patyrus didžiulių iššūkių dėl pandemijos, šiemet šios srities verslo bendrovės pradeda atsikvėpti. Všį „Versli Lietuva“ duomenimis, pernai metų pirmąjį ketvirtį buvo stebimas 4 proc. šalies tekstilės, drabužių ir odos sektoriaus eksporto mažėjimas palyginti su 2019 m. atitinkamu laikotarpiu, kai tekstilės, drabužių ir odos gaminių eksportuota 9 proc. mažiau.

„Galima teigti, kad antrąjį šių metų ketvirtį tekstilės, drabužių ir odos sektoriaus eksportas kiek augs arba mažės labai neženkliai“, – teigia Všį „Versli Lietuva“ Tyrimų ir analizės skyriaus vedėja Jonė Kalendienė.

„Dauguma tekstilės ir aprangos įmonių Lietuvoje prisitaikė prie darbo pandemijos sąlygomis ir stabilizavo veiklą, bet daugiau aiškumo ir užsakymų jos laukia rudenį, kai turėtų startuoti parodos užsienyje bei pradėti vykti klientų vizitai bei išvykos pas klientus. Bendravimas šiame sektoriuje – labai svarbus, taip pat, kaip ir betarpiškas gaminių demonstravimas galimiems klientams, rodant audinių kokybę, minkštumą, spalvingumą, drabužių modelių patrauklumą. Nuotoliniu būdu tą padaryti sudėtinga“, – teigia Lietuvos aprangos ir tekstilės asociacijos prezidentas Kęstutis Daukšys.

Pasak verslo atstovų, eksportas mažėjo ir dėl išaugusių logistikos kaštų, vis dar atsargių pirkėjų užsienio šalyse.

Remiantis „Verslios Lietuvos“ duomenimis, šalies tekstilės gaminių eksportas 2021 m. sausį-kovą palyginti su pernai atitinkamu laikotarpiu, mažėjo keturiais procentais. Tam didžiausią įtaką padarė 26 proc. sumažėjęs eksportas į Italiją, tuo tarpu, į kitas pagrindines rinkas, tokias, kaip Jungtinė Karalystė, Norvegija, Suomija, Vokietija, eksportas augo.

Atitinkamu laikotarpiu drabužių eksportas mažėjo po 4 proc. į Vokietiją ir Daniją, į Suomiją – nesikeitė, o į Norvegiją augo 13 proc. bei bendrai sudarė 6 proc. šios rūšies prekių eksporto mažėjimą. Tai lėmė 24 proc. mažiau eksportuojamų drabužių į Jungtinę Karalystę minėtu laikotarpiu, rodo „Verslios Lietuvos“ duomenys.

Odos gaminių pirmąjį ketvirtį eksportuota 3 proc. daugiau nei pernai atitinkamu laikotarpiu, bet ši eksporto rūšis yra mažos apimties, tad jai būdingi didesni svyravimai.

arrow