UAB „Šilta mada“: natūralus kailis – kelias į tvaresnę madą

 

Lietuvoje veikia daug įvairaus dydžio ir pobūdžio aprangos ir tekstilės įmonių. Kai kurios jų – lietuviško kapitalo, kitos – savo veiklą vysto pasitelkdamos užsienio partnerius ir jų patirtį. Apžvelgsime klasterio  „LATIA eksporto plėtra“ įmonių kelią Lietuvoje. Kviečiame paskaityti interviu su UAB „Šilta mada“ savininke Astra Gintautaite.

 

Kaip įsikūrė Jūsų įmonė?

Įmonė UAB „Šilta mada“ įsikūrė prieš 10 metų, šį rudenį švęsime jubiliejų. Tai džiugina. Kailių salonas „ŠILTA MADA“ yra gerai žinomas Lietuvoje. Esame įsikūrę Vilniaus centre, taigi didžioji mūsų pirkėjų dauguma yra vilniečiai, tačiau mus pastoviai lanko pirkėjai ir iš kitų didžiųjų miestų bei miestelių. Salone dirbanti profesionalių kailių sukirpimo – siuvimo meistrų komanda abejingų nepalieka, o pirkėjai greitai įvertina jiems kuriamus kailinius gaminius.

Kokia kailių salono „ŠILTA MADA“ pagrindinė veikla?

Iki šiol daugumą mūsų užsakymų sudarė individualūs užsakymai – profesionaliai siuvame kailinius ir įvairiausius kailio aksesuarus, taisome ir persiuvame kailinius. Išskirtinio stiliaus kailinių siluetai, kailinės detalės bei individualios sudėtingos kailinių konstrukcijos mus lengvai išskiria iš kitų. „ŠILTA MADA“ jau turi aiškų savo stilių ir braižą. Na, o siuvimo technologinės pusės profesionalus pažinimas leidžia mums drąsiai bandyti ir kurti vis naujus tiek kailinių, tiek kailio aksesuarų modelius.

Kailių salone „ŠILTA MADA“ ne tik siuvame naujus kailinius, bet visada skatiname ir pasitaisyti ar persiūti senus nemadingus kailinius, taip siekdami tausoti aplinką. Kailinių persiuvimas – tai procesas, kada iš nemadingų senų kailinių pasiuvame naujus stilingus kailinius. Džiaugiamės, galėdami prisidėti prie aplinkos ir gamtos tausojimo.

Natūralus kailis yra natūrali žaliava, greitai suyranti gamtoje ir jo pirminė gamyba netarši aplinkai. Be to, natūralų kailį sunaudojame iki smulkiausių gabaliukų – taigi mūsų gamyba yra praktiškai be atliekų. Apmaudu, kad natūralaus kailio analogas – dirbtinis kailis – yra vienas didžiausių aplinkos teršėjų. Šiuo metu didelė „fašionistų“ dalis, vaikydamiesi greito populiarumo, pasisako vien už dirbtinį kailį, dažnai nutylėdami apie tiesioginę be galo didelę dirbtinio kailio žalą aplinkai.

Ar bėgant laikui keitėte produkciją?

Anksčiau siuvome daugiau natūralios odos gaminių. Dabar visgi mūsų prioritetas ir mylima žaliava yra natūralus kailis. Dirbame su natūraliais audinių, lapių, šinšilų, bebrų kailiais. Iš jų siuvame ne tik kailinius, bet ir liemenes, pončus, įvairiausius kailinius aksesuarus, tokius kaip kepures, apykakles, šalikus, pirštines bei kitus įvairius gaminius.

Šylant klimatui keičiasi ir gaminių paskirtis, kailinių siluetai bei modeliai žengia koja kojon su naujausiomis mados tendencijomis, dažnai natūralus kailis naudojamas kaip apdailos detalės. Pastaraisiais metais išplėtėme savo gaminių portfelį ir pradėdami siūti kailines kepures, pirkėjams pradėjome siūlyti įvairaus dydžio, formos bei spalvinės gamos apykaklių ir šalikų.

Rudenėjant orams kailiniai aksesuarai abejingų nepalieka – kailis visada pakylėja visą eilutę ir nors tu ką – kailis visada puošia ir išskiria.

Natūralios odos siuvimo taip pat nepamiršome – siūname įvairius odinius rūbus, išplėtėmė odos aksesuarų liniją. Šiuo metu ypatingai populiari yra „strech“ oda – specialaus išdirbimo elastinga natūrali oda, tobulai tinkanti ne tik kelnėms, bet ir suknelėms, sijonams, sarafanams.

Kokiose rinkose įsikūrė jūsų klientai?

Inidividualus siuvimas orientuotas į vietinę Lietuvos rinką. Dalyvaujame parodose Lietuvoje. Kai sustiprinome aksesuarų liniją, įsitikinome, kad tikrai galime ir mokame juos siūti, pradėjome tikslinių eksporto rinkų tyrimus. Turime tikslą eksportuoti kailinius aksesuarus, jaučiame jų paklausą užsienyje, sugebame juos profesionaliai gaminti. Į klasterį įsiliejome siekdami eksportuoti.

Kokiose rinkose siekiate plėstis?

Jau kelerius metus dirbame su Austrijos įmone, pastebime mūsų prekių pardavimų didėjimą. Tai yra geras išbandymas pratestuoti siūlomus produktus. Siekiame eksportuoti savo gaminius į JAV,  Japoniją.

Kodėl svarbu eksportuoti ir dalyvauti klasteryje?

Eksportas yra neabejotinai svarbus dėl rinkos dalies didinimo ir, žinoma, siekiant didesnio pelno. Mūsų veiklos sritis yra sezoninė, taigi eksportas suteiktų daugiau stabilumo bei užtikrintų gamybos proceso tęstinumą pavasario – vasaros metu.

Dalyvavimas klasteryje UAB „Šilta mada“ patrauklus, nes čia dalinamasi įvairia informacija, bendraujame su kolegomis iš kitų įmonių. Tai suteikia galimybę geriau pažinti kitų Lietuvoje veikiančių tekstilės įmonių veiklas bei darbo niuansus, jų specifiką.

Kaip vertinate Lietuvos aprangos ir tekstilės rinką?

Tekstilės rinka visada panašesnė į trapią princesę, o ne į stiprų milžiną. Įmonėms tikrai nėra paprasta suvaldyti gamybos veiklos procesus, ypatingai veikiant išorinėms aplinkybėms, tokioms kaip COVID-19, pastovus darbo jėgos kaštų augimas šalies viduje.

Mūsų sritis – natūralaus kailio siuvimas – labai specifinė. Turime savo nišą, kuri yra tvari ir stabili. Džiaugiamės pastoviais profesionaliais įmonės darbuotojais, tai yra įmonės sėmingos veiklos pagrindas.

Kaip vertinate Europos, pasaulinę aprangos ir tekstilės rinką?

Aprangos ir tekstilės rinka visame pasaulyje yra jautri tiek kintančioms mados tendencijoms, tiek išorinėms aplinkybėms. Čia greitai viskas sukasi ir kinta. COVID-19 neigiamai paveikė daugelio Lietuvos tekstilės įmonių eksportą. Galima pasidžiaugti, kad pasaulis atsisuka į tvarią madą, vis dažniau kalbama apie ilgalaikius tekstilės gaminius, raginama mažiau pirkti.
Tikiu, kad ateis diena, kai pasaulis vėl atsigręš į natūralų kailį kaip į vieną tvariausių žaliavų.

Kaip vystosi ši pramonės šaka apskritai?

Džiugu yra tai, kad pasaulyje yra kuriamas naujas teisingas požiūris į natūralų kailį. Švedija šių metų sausį atmetė ketinimą drausti švelniakailių žvėrelių auginimą. Kopenhagen Fur Studio intensyviai ieško naujų kailio panaudojimo būdų,  kuria modernius derinius su natūraliu kailiu, tenkinančius mados pramonės daugiafunkciškumo ir tvarumo poreikius. Dizaino centras įsikūręs prie Saga Furs Helsinkyje siūlo video pamokas, kaip dirbti su natūraliu kailiu bei moko technologinių naujienų.

arrow